هاست چيست؟

زماني كه يك وبسايت پايه ريزي مي شود طبيعتا به فضايي براي قرار گرفتن فايل و اطلاعات آن نياز است. هاست اين نياز را بر آورده مي سازد.
هاست چيست؟
هاست چيست؟
در واقع هاست فضايي مشخص از يك سرور مي باشد كه بنا به نياز براي وبسايت اختصاص مي يابد. اكثر هاست هايي كه در كشور ما و حتي كشورهاي ديگر به فروش مي رسد از سرويس هاي هاست اشتراكي استفاده مي كنند. هاست اشتراكي به اين معني است كه يك سرور مشخص براي چندين يا چند صد وبسايت سرويس دهي مي كند و منابع سخت افزاري اعم از سي پي يو ، رم ، هارد براي تمامي كاربران استفاده مي شود. البته لازم به ذكر است مي توان بنا به نياز براي هر اكانت محدوديت ها يا امتيازاتي را درنظر گرفت. براي مثال ميزان فضاي يك كاربر مي تواند از كاربران ديگر بيشتر باشد يا مثلا پهناي باند و …
ذكر اين نكته هم لازم است كه هاست اشتراكي به معني اين نيست كه از هاست بصورت مشترك استفاده مي شود بلكه منظور اين است كه هاست ها از سرور استفاده مشترك مي كنند و بدليل اينكه كاربران هم مبلغ كمتري براي ميزباني وب سايت خود بپردازند و هم اينكه براي كاربر معمولي اصلا نيازي به سرور اختصاصي نيست از هاست اشتراكي استفاده مي شود.
براي اينكه دسترسي به اطلاعات و همچنين مديريت آنها براي كاربران ميسر شود از رابط هاي نرم افزاري براي مديريت هاست استفاده مي شود. از رابط هاي نرم افزاري در هاست لينوكس مي توان به كنترل پنل قدرتمند سي پنل اشاره كرد كه در حال حاضر محبوبترين كنترل پنل مديريتي هاست مي باشد. از رابط هاي نرم افزاري ديگر مي توان به دايركت ادمين و پلسك نيز اشاره كرد كه پلسک در آخرين نسخه هاي نرم افزاري خود شاهد تغييرات مثبت زيادي بوده و حرفه اي تر و كاربر پسند تر شده است. دايركت ادمين نيز كنترل پنل محبوبي بوده و طرفداران بسياري دارد. لازم به ذكر است كه لايسنس ماهانه سي پنل بيشتر از دايركت ادمين است و در ضمن امكانات بيشتري را در خود دارد.

کنترل پنل سی پنل (cPanel) چیست؟ کنترل پنل لینوکسی سی پنل یا به اختصار CP را می توان محبوب ترین و مشهور ترین کنترل پنل در دنیای میزبانی وب دانست , دلیل محبوبیت این کنترل پنل آمریکایی تنها امکانات آن نیست بلکه رابط گرافیکی کاربر پسند و پشتیبانی پاسخگو و … است که این کنترل پنل را به محبوب ترین کنترل پنل جهان تبدیل کرده است.
این کنترل پنل وسیع دارای سه بخش اصلی می باشد. که در زیر به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم .
– بخش کاربر (Client) :
* برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگتر بر روی آنها کلیک کنید

این قسمت پنل کاربر می باشد یعنی کاربر پس از خرید هاست یک کنترل پنل اختصاصی جهت مدیریت فضای میزبانی خود تحویل خواهد گرفت. از امکانات این بخش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– فایل منیجر جهت مدیریت فایل ها (آپلود, دانلود, ویراش)
– پارک دامنه
– مدیریت اکانت ایمیل
– امکان ایجاد و مدیریت دیتابیس (پایگاه داده)
– امکان مدیریت وضعیت پهنای باند مصرفی
– امکان ایجاد ساب دامنه
و …
– بخش نماینده (Reseller) :

این بخش به اختصار WHM نامیده می شود که پنلی می باشد مختص نمایندگان فروش هاست قرار خواهد گرفت که دارای امکات زیر می باشد .
– امکان ارائه کنترل پنل بخش کاربر
– داشتن کلیه امکانات بخش کاربر
– امکان مدیریت و دسته بندی فضاها
– امکان حذف و ایجاد کاربر
– امکان ویرایش و دسته بندی کاربران
– امکان تغییر پسورد کاربران
– امکان تغییر پکیج کاربر
– و …
– بخش مدیرت کامل (Root) :

این بخش دسترسی کامل به امکانات سی پنل می باشد که در تنها در اختیار مدیر سرور یعنی پیشگام وب می باشد و هیچ فرد شرکت دیگری به آن دسترسی ندارد این بخش نیز به اختصار WHM نامیده می شود که دارای امکانات زیر می باشد.
– امکان اراده پنل بخش کاربر
– امکان ارائه پنل بخش نماینده
– داشتن کلیه امکانات بخش کاربر و نماینده
– امکان مدیریت سرویس هایی از جمله وب سرور, MySQL, فیتون, بایند, PHP و …
– امکان تغییر تنظیمات و رفتار کنترل پنل
– و ….

درباره نویسنده

نظرات شما


− دو = 2

یک + 19 =