تلفن تماس با پیشگام وب

هاست چيست؟

هاست چیست؟

|
0 Comments
|
زمانی که یک وبسایت پایه ریزی می شود طبیعتا به فضایی برای قرار گرفتن فایل و اطلاعات آن نیاز است. هاست این نیاز را بر آورده می سازد.
در واقع هاست فضایی مشخص از یک سرور می باشد که بنا به نیاز برای وبسایت اختصاص می یابد. اکثر هاست هایی که در کشور ما و حتی کشورهای دیگر به فروش می رسد از سرویس های هاست اشتراکی استفاده می کنند. هاست اشتراکی به این معنی است که یک سرور مشخص برای چندین یا چند صد وبسایت سرویس دهی می کند و منابع سخت افزاری اعم از سی پی یو ، رم ، هارد برای تمامی کاربران استفاده می شود. البته لازم به ذکر است می توان بنا به نیاز برای هر اکانت محدودیت ها یا امتیازاتی را درنظر گرفت. برای مثال میزان فضای یک کاربر می تواند از کاربران دیگر بیشتر باشد یا مثلا پهنای باند و …
ذکر این نکته هم لازم است که هاست اشتراکی به معنی این نیست که از هاست بصورت مشترک استفاده می شود بلکه منظور این است که هاست ها از سرور استفاده مشترک می کنند و بدلیل اینکه کاربران هم مبلغ کمتری برای میزبانی وب سایت خود بپردازند و هم اینکه برای کاربر معمولی اصلا نیازی به سرور اختصاصی نیست از هاست اشتراکی استفاده می شود.
برای اینکه دسترسی به اطلاعات و همچنین مدیریت آنها برای کاربران میسر شود از رابط های نرم افزاری برای مدیریت هاست استفاده می شود. از رابط های نرم افزاری در هاست لینوکس می توان به کنترل پنل قدرتمند سی پنل اشاره کرد که در حال حاضر محبوبترین کنترل پنل مدیریتی هاست می باشد. از رابط های نرم افزاری دیگر می توان به دایرکت ادمین و پلسک نیز اشاره کرد که پلسک در آخرین نسخه های نرم افزاری خود شاهد تغییرات مثبت زیادی بوده و حرفه ای تر و کاربر پسند تر شده است. دایرکت ادمین نیز کنترل پنل محبوبی بوده و طرفداران بسیاری دارد. لازم به ذکر است که لایسنس ماهانه سی پنل بیشتر از دایرکت ادمین است و در ضمن امکانات بیشتری را در خود دارد.

کنترل پنل سی پنل (cPanel) چیست؟ کنترل پنل لینوکسی سی پنل یا به اختصار CP را می توان محبوب ترین و مشهور ترین کنترل پنل در دنیای میزبانی وب دانست , دلیل محبوبیت این کنترل پنل آمریکایی تنها امکانات آن نیست بلکه رابط گرافیکی کاربر پسند و پشتیبانی پاسخگو و … است که این کنترل پنل را به محبوب ترین کنترل پنل جهان تبدیل کرده است.
این کنترل پنل وسیع دارای سه بخش اصلی می باشد. که در زیر به طور خلاصه به آنها اشاره می کنیم .
– بخش کاربر (Client) :
* برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگتر بر روی آنها کلیک کنید

این قسمت پنل کاربر می باشد یعنی کاربر پس از خرید هاست یک کنترل پنل اختصاصی جهت مدیریت فضای میزبانی خود تحویل خواهد گرفت. از امکانات این بخش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– فایل منیجر جهت مدیریت فایل ها (آپلود, دانلود, ویراش)
– پارک دامنه
– مدیریت اکانت ایمیل
– امکان ایجاد و مدیریت دیتابیس (پایگاه داده)
– امکان مدیریت وضعیت پهنای باند مصرفی
– امکان ایجاد ساب دامنه
و …
– بخش نماینده (Reseller) :

این بخش به اختصار WHM نامیده می شود که پنلی می باشد مختص نمایندگان فروش هاست قرار خواهد گرفت که دارای امکات زیر می باشد .
– امکان ارائه کنترل پنل بخش کاربر
– داشتن کلیه امکانات بخش کاربر
– امکان مدیریت و دسته بندی فضاها
– امکان حذف و ایجاد کاربر
– امکان ویرایش و دسته بندی کاربران
– امکان تغییر پسورد کاربران
– امکان تغییر پکیج کاربر
– و …
– بخش مدیرت کامل (Root) :

این بخش دسترسی کامل به امکانات سی پنل می باشد که در تنها در اختیار مدیر سرور یعنی پیشگام وب می باشد و هیچ فرد شرکت دیگری به آن دسترسی ندارد این بخش نیز به اختصار WHM نامیده می شود که دارای امکانات زیر می باشد.
– امکان اراده پنل بخش کاربر
– امکان ارائه پنل بخش نماینده
– داشتن کلیه امکانات بخش کاربر و نماینده
– امکان مدیریت سرویس هایی از جمله وب سرور, MySQL, فیتون, بایند, PHP و …
– امکان تغییر تنظیمات و رفتار کنترل پنل
– و …. 

LiveZilla Live Help