آموزش کار با Webalizer در cpanel

آموزش کار با Webalizer در cpanel

دوستان عزیز پیشگام وبی امیدوارم که حالتون خوب باشه ، امروز با آموزش کار با Webalizer در cpanel خدمتتون هستیم و امیدوارم توضیحاتی که در این مطلب و یا در انتها مطلب که بصورت فیلم قرارداده شده بتونه به شما کمک کنه و هر روز بیشتر پیشرفت کنید.

خوب اصلا این قسمت به چه دردی میخوره کجا بهش نیاز داریم و در کل کاربردش چی هست؟

Webalizer یک نرم افزار معروف آماری بوده که به روی سی پنل نصب شده است. Webalizer جزئیات را در قالب نمودارها نشان داده و گزارش مفصلی را در مورد آمار بازدید سایت در هاست سی پنل ارائه می دهد. در این قسمت نیز تمام دامنه های مربوط به هاست اعم ساب دامین، ادان دامین و غیره قابل انتخاب بوده و Webalizer گزارشات آن ها را به صورت جداگانه ایجاد می کند. شما می توانید به اطلاعات ترافیک وب مانند آمار ترافیک روزانه و ساعتی و حتی کشور مبدا بازدید کننده دسترسی پیدا کنید.

Webalizer ابزار جامعی بوده که لاگ تغییرات ناچیز را هم ثبت نموده و به کاربر نشان می دهد. بنابراین از ریزترین جزئیات مربوط به آمار بازدید سایت در هاست سی پنل باخبر خواهید شد. به صورت مداوم اطلاعات وب شما آنالیز و ثبت می شود و در بازه های مختلفی گزارش های لازم ایجاد می گردد.

این قسمت برای تغییر پسورد در سی پنل میباشد که با عنوان Webalizer در قسمت Metrics موجود میباشد.

ابتدا وارد هاستمون داخل سایت پیشگام وب میشویم.

میتوانید از سایت پیشگام وب قسمت سرویس های من ، سرویس مورد نظر را انتخاب کرده و ورود به سی پنل را بزنید تا بصورت اتوماتیک وارد هاستتون بشید و همچنین میتوانید از لینک سایت خودتون ، البته اگر که دی ان اس های ( DNS ) پیشگام وب را درست ست کرده باشید و 24 ساعت گذشته باشد از طریق پورت 2082 و یا 2083 وارد بشید.

فقط نکته ای که هست و باید بهش توجه کنید ، اگر سایت را با http باز میکنید از پورت 2082 و اگر با https باز میکنید از 2083 استفاده کنید ، نمونه لینک در زیر مشخص شده است.

http://www.pishgam-web.ir:2082

https://www.pishgam-web.ir:2083

البته به این نکته توجه داشته باشید که باید جای آدرس سایت ما آدرس سایت خودتان را وارد کنید.

راه آخر جهت لاگین هم در صورتی که دی ان اس ها ( DNS ) را ست نکرده اید یا 24 ساعت از تنظیم آنها نگذشته است و دوست ندارید بطور مثال اطلاعات ناحیه کاربری رو به طراح بدید استفاده از لینک پیشفرض پیشگام وب هست که در زمان خرید هاست برای شما ارسال شده و اگر هم نتونستید پیدا کنید میتوانید تیکت بدهید تا به شما داده شود ، پایین هم میتوانید نمونه لینک رو مشاهده کنید.

http://server13.pishgamweb.net:2082

https://server13.pishgamweb.net:2083

بازدید و استفاده از پهنای باند سایت خود را در این قسمت میتوانید مشاهده کنید.

از قسمت Metrics روی گزینه Webalizer کلیک میکنیم.

در قسمت دومین شما میتوانید تمام دامنه ها و ساب دامنه های هاست خود را مشاهده کنید که از هر مورد دو عدد میباشد و علت ان هم در نوع http و https میباشد که https را با ssl در جلوی نام دامنه مشخص کرده است .

هر موردی که نیاز به مشاهده بود کافیست روی گزینه view روبروی دامنه کلیک کنیم.

در تصویر زیر نمونه کد ها بر اساس https میباشد.

اگر شما سایت خود را طوری تنظیم کرده باشید که قط با ssl لود گردد قطعا آمار در این قسمت وجود خواهد داشت.

  • Hits یا درخواست ها: در واقع هر درخواستی که به سرور ارسال می شود به عنوان یک hit ثبت می گردد. هر خط معتبر در لاگ سرور به عنوان یک hit محسوب می شود. در حقیقت این شمارنده تعداد بازدیدهای کل را در بازه زمانی مشخص نمایش می دهد.
  • Files یا پرونده ها: برخی از درخواست هایی که به سرور ارسال می شود نیازمند پاسخی از آن می باشند که این اتفاق رخ داده file نامیده می شود؛ به عبارتی دیگر تعداد کل بازدیدهایی که باعث شده سررور چیزی را برای بازدیدکننده ارسال کند.
  • Pages یا صفحات: آدرس های اینترنتی که از طرف بازدید کننده مورد درخواست قرار می گیرد. تفاوت این مورد با hits در این است که فقط URL ها را ثبت می کند.
  • Sites یا سایت ها: تعداد کل آدرس های IP منحصربفرد و نام میزبان هایی که به سرور درخواست ارسال می کنند.
  • Visits یا بازدیدها: هنگامی که یک IP درخواستی را به سرور ارسال کند و از آن زمان پیشفرض 30 دقیقه گذشته باشد و دوباره از سوی همان IP درخواست جدیدی ارسال شود به عنوان دو بازدید ثبت می گردد. تعداد این اتفاقات شمارنده Visits را تغییر می دهد.
  • Kbytes یا کیلوبایت: همچنین با عبارات Kilobyte و KB شناخته می شود و معادل 124 بایت است. این اندازه داده منتقل شده برای درخواست های انجام شده می باشد.

در تصویر زیر نمونه کد ها بر اساس http میباشد.

اگر شما سایت خود را طوری تنظیم کرده باشید که قط با ttps لود گردد قطعا آمار در این قسمت وجود خواهد داشت.

همچننی اگر دو حالت فعال باشد میتوانید مشاهده کنید که کدام یک بیشتری ناستفاده را داشته است و معمولا استفاده بصورت https یا همان ssl از حالت http بیشتر خواهد بود.

البته اینکه عکس ها ، فیلم ها و مواردی از این دست در مطالب با کدام روش ( http or https ) قرار داده شده است قطعا در این آمار تاثیر گذار خواهد بود.

اگر به هر ترتیب نیاز بود لینک داخل مطالب را اصلاح کنید نیاز نیست اینکار را دستی انجام دهید ، چون در صورتی که مطالب زیاد باشد این کار قطعا زمان زیادی از شما گرفته و خطای بیشتری خواهید داشت لذا با افزونه update urls میتوانید این کار را بصورت اتوماتیک انجام دهید.

برای تبیدل لینک ها از http به https بعد از باز کردن افزونه و زدن همه تیک ها در لینک قدیمی دامنه را صورت http://www.pishgam-web.ir وارد کنید و در دامنه جدید را بصورت https://www.pishgam-web.ir وارد کنید

مشاهده فیلم آموزشی از وب سایت آپارات

برای دانلود فیلم آموزش از قسمت تنظیمات روی گزینه دانلود کلیک کرده و کیفیت مد نظر خود را انتخاب کنید تا فیلم آموزش دانلود گردد.

نکته : هر چقدر که عدد این قسمت بیشتر باشد ، کیفیت فیلم دانلودی بالاتر خواهد بود.

Webalizer در دایرکت ادمین

این قسمت بصورت مجزا در دایرکت ادمین موجود نمیباشد.

آموزش های ابتدایی :

دوستان عزیز آموزش که خدمتتون ارائه کردیم از سری آموزش های ابتدایی پیشگام وب هست و این آموزش جزو پایه ای ترین آموزش های سایت هست امیدواریم که هر رو مطالب جدیدتری یاد بگیرید وبتونید سایت خودتان را ارتقا دهید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما در قسمت دیدگاه های سایت هستیم.

Webalizer in cpanel

Webalizer is a complex statistics based program, which produces a variety of charts and graphs about who has visited your website. This is a sort of analyzer that shows you the data in the form of graphs and pie charts.

Webalizer

Here is a Webalizer interface of the domain listing −

cPanel Webalizer

Also the representation is in form of pie charts that is on a monthly basis. This data is beneficial to get an idea about the traffic to the domain. The data values consists of the visits, hits, files, pages that the users have accessed.

Usage Statistics
درباره نویسنده
مهندس محمدی
از کودکی علاقه بسیاری به وب سایت داشتم و همیشه آرزو داشتم که یک سایت داشته باشم بعد ها توانستیم با دوستان وب سایت های متفاوتی را راه اندازی کنیم و در برخی از وب سایت ها هم آموزش های متفاوت سایت را ارائه کنیم.

نظرات شما


دو + 7 =