آموزش کار با Email Deliverability در cpanel

آموزش کار با Email Deliverability در cpanel

دوستان عزیز پیشگام وبی امیدوارم که حالتون خوب باشه ، امروز با آموزش کار با Email Deliverability در cpanel خدمتتون هستیم و امیدوارم توضیحاتی که در این مطلب و یا در انتها مطلب که بصورت فیلم قرارداده شده بتونه به شما کمک کنه و هر روز بیشتر پیشرفت کنید.

خوب اصلا این قسمت به چه دردی میخوره کجا بهش نیاز داریم و در کل کاربردش چی هست؟

احراز هویت به فرایندی گفته می شود که در آن ارسال کننده یا دریافت کننده اطلاعات باهم داده هایی را تبادل می کنند تا از شخصیت حقیقی خود اطمینان حاصل کنند. در این فرایند ادعای افراد بابت شخصیت قانونی مورد بررسی قرار می گیرد.

برای اطلاع از هویت ایمیل های ارسالی به صندوق ایمیل سازمانی شما، می توانید از ابزار email deliverability در سی پنل استفاده کنید. سی پنل از دو ویژگی DKIM و SPF برای کاهش میزان ایمیل های اسپم استفاده می کند. احراز هویت ایمیل ها در هاست سی پنل از ورود پیام های مزاحم به ایمیل شما جلوگیری می کند.

این دو تکنولوژی استاندارد برای تصدیق هویت و شناسایی وضعیت سلامت ایمیل سرور در نظر گرفته شده اند که قوانین آن در حال حاضر روی سرویس های ایمیل معروفی مانند AOL، Outlook، Gmail و غیره پیاده می شود.

این قسمت برای تغییر پسورد در سی پنل میباشد که با عنوان Email Deliverability در قسمت Email موجود میباشد.

ابتدا وارد هاستمون داخل سایت پیشگام وب میشویم.

میتوانید از سایت پیشگام وب قسمت سرویس های من ، سرویس مورد نظر را انتخاب کرده و ورود به سی پنل را بزنید تا بصورت اتوماتیک وارد هاستتون بشید و همچنین میتوانید از لینک سایت خودتون ، البته اگر که دی ان اس های ( DNS ) پیشگام وب را درست ست کرده باشید و 24 ساعت گذشته باشد از طریق پورت 2082 و یا 2083 وارد بشید.

فقط نکته ای که هست و باید بهش توجه کنید ، اگر سایت را با http باز میکنید از پورت 2082 و اگر با https باز میکنید از 2083 استفاده کنید ، نمونه لینک در زیر مشخص شده است.

http://www.pishgam-web.ir:2082

https://www.pishgam-web.ir:2083

البته به این نکته توجه داشته باشید که باید جای آدرس سایت ما آدرس سایت خودتان را وارد کنید.

راه آخر جهت لاگین هم در صورتی که دی ان اس ها ( DNS ) را ست نکرده اید یا 24 ساعت از تنظیم آنها نگذشته است و دوست ندارید بطور مثال اطلاعات ناحیه کاربری رو به طراح بدید استفاده از لینک پیشفرض پیشگام وب هست که در زمان خرید هاست برای شما ارسال شده و اگر هم نتونستید پیدا کنید میتوانید تیکت بدهید تا به شما داده شود ، پایین هم میتوانید نمونه لینک رو مشاهده کنید.

http://server13.pishgamweb.net:2082

https://server13.pishgamweb.net:2083

بعد از ورود به هاست از قسمت ایمیل روی گزینه Email Deliverability کلیک میکنیم.

بعد از ورود تمامی دامنه ها در قسمت domain قابل مشاهده میباشد.

در قسمت Email Deliverability Status وضعیت را مشخص کرده است که اگر تیک داشته باشد یعنی همه چیز درست میباشد.

در صورتی که ارور داشته باشد ارور را مشخص کرده و با زدن گزینه repair ارور ها برای شما نمایان میشود.

ابتدا به صورت مختصری به معرفی این دو ویژگی مهم خواهیم پرداخت و شیوه تنظیم هر کدام را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد؛ اول DKIM و سپس SPF.

ویژگی DKIM

در اصطلاح کلید دامنه و به لاتین DomainKeys Identified Mail گفته می شود. در اولین گام کلید دامنه ایمیل های دریافتی شما را بررسی می کند که آیا آدرس ایمیل ارسال کننده پیام بعد از تحویل به شما هنوز هم وجود دارد یا خیر؟ بنابراین اگر در طی ارسال تغییر و تحولی در ایمیل ارسال کننده صورت پذیرد، تحویل آن را متوقف خواهد کرد. این حرکت از ورود ایمیل های اسپم جلوگیری می کند.

این شیوه هنگام ارسال ایمیل مشخصاتی مانند فرستنده، نام دامنه، موضوع ایمیل و غیره را به عنوان امضای دیجیتال خصوصی رمزنگاری شده نگه می دارد و در لحظه، دریافت اطلاعات را مورد بررسی قرار می دهد تا در صورت تفاوت آن را به عنوان اسپم اعلام کند.

ویژگی SPF

Sender Policy Framework یک سیستم تایید ایمیل به منظور جلوگیری از ارسال و دریافت هرزنامه یا در اصطلاح اسپم می باشد. این روش به صورت رایگان از سوی هاست سی پنل در اختیار شما قرا گرفته است. SPF با شناسایی فریب های ایمیلی و یا بررسی و تایید آدرس فرستنده به رتبه بندی ایمیل های دریافتی می پردازد.

امروزه بسیاری از ایمیل های جعلی در قسمت نام فرستنده از اسامی فیک استفاده می کنند اما SPF به عنوان روشی موثر جلوی این موارد را خواهد گرفت.

ایده اصلی رکورد SPF به این صورت است که اطلاعات عمومی مربوط به صاحب ip دامنه را برای ارسال ایمیل، هویت سنجی می نماید. در چنین حالتی سرور دریافت کننده، اطلاعات موجود در پیام را با اطلاعات منتشر شده از سوی صاحب دامنه مقایسه می کند و اگر جزییات مطابقت داشت روند تاییدیه های ایمیل را در نظر می گیرد.

مشاهده فیلم آموزشی از سایت آپارات

برای دانلود فیلم آموزش از قسمت تنظیمات روی گزینه دانلود کلیک کرده و کیفیت مد نظر خود را انتخاب کنید تا فیلم آموزش دانلود گردد.

نکته : هر چقدر که عدد این قسمت بیشتر باشد ، کیفیت فیلم دانلودی بالاتر خواهد بود.

آموزش های متوسطه :

دوستان عزیز آموزش که خدمتتون ارائه کردیم از سری آموزش های ابتدایی پیشگام وب هست و این آموزش جزو آموزش های متوسطه هست که باعث میشه شما بتونید سایتتون رو بهتر از قبل مدیریت کنید.

درباره نویسنده
مهندس محمدی
از کودکی علاقه بسیاری به وب سایت داشتم و همیشه آرزو داشتم که یک سایت داشته باشم بعد ها توانستیم با دوستان وب سایت های متفاوتی را راه اندازی کنیم و در برخی از وب سایت ها هم آموزش های متفاوت سایت را ارائه کنیم.

نظرات شما


شش × = 36