آموزش کار با Bandwidth در cpanel

آموزش کار با Bandwidth در cpanel

دوستان عزیز پیشگام وبی امیدوارم که حالتون خوب باشه ، امروز با آموزش کار با Bandwidth در cpanel خدمتتون هستیم و امیدوارم توضیحاتی که در این مطلب و یا در انتها مطلب که بصورت فیلم قرارداده شده بتونه به شما کمک کنه و هر روز بیشتر پیشرفت کنید.

خوب اصلا این قسمت به چه دردی میخوره کجا بهش نیاز داریم و در کل کاربردش چی هست؟

در هنگام خرید یک هاست ، مواردی برای استفاده از آن مهم است که باید به آن دقت ویژه‌ای داشت ، به طور مثال فضای اختصاص یافته به هاست شما ، تعداد دامنه قابل پارک و مواردی دیگر که این موضوع شامل پهنای باند نیز می‌گردد.

پهنای باند در واقع همان مقدار مصرف شما از داده‌های هاستتان است. به طور کلی هرگونه ارسال و دریافت اطلاعات از هاست شما که اعم از دیدن وب سایت ، ارسال و دریافت ایمیل ، ارسال و دریافت فایل از طریق FTP و … می‌شود ، پهنای باند یا همان Bandwidth گفته می‌شود.

به طور مثال اگر صفحه اصلی وب سایت شما حجمی معادل 30 کلیوبایت داشته باشد و در روز 1000 نفر صفحه اصلی وب سایت شما را بازدید کنند ، 30000 کیلوبایت از پهنای باند شما مصرف خواهد شد.

امروزه سرویس‌دهندگان هاست به شکلی یک پلن میزبانی وب را ارائه می‌دهند که پهنای باند مناسبی برای شما در نظر می‌شود اما اگر شما مصرف زیادی را در بخش‌های دیگر داشته باشید و یا از حد تعریف شده بیشتر مصرف کنید با کمبود پهنای باند مواجه خواهید شد.

این قسمت برای محدودیت در فایل هایی که از سایت ما لود میشوند در سی پنل میباشد که با عنوان Bandwidth در قسمت Metrics موجود در داخل کنترل پنل محبوب سی پنل ( capnel ) میباشد.

ابتدا وارد هاستمون داخل سایت پیشگام وب میشیم.

میتوانید از سایت پیشگام وب قسمت سرویس های من ، سرویس مورد نظر را انتخاب کرده و ورود به سی پنل را بزنید تا بصورت اتوماتیک وارد هاستتون بشید و همچنین میتوانید از لینک سایت خودتون ، البته اگر که دی ان اس های ( DNS ) پیشگام وب را درست ست کرده باشید و 24 ساعت گذشته باشد از طریق پورت 2082 و یا 2083 وارد بشید.

فقط نکته ای که هست و باید بهش توجه کنید ، اگر سایت را با http باز میکنید از پورت 2082 و اگر با https باز میکنید از 2083 استفاده کنید ، نمونه لینک در زیر مشخص شده است.

http://www.pishgam-web.ir:2082

https://www.pishgam-web.ir:2083

البته به این نکته توجه داشته باشید که باید جای آدرس سایت ما آدرس سایت خودتان را وارد کنید.

راه آخر جهت لاگین هم در صورتی که دی ان اس ها ( DNS ) را ست نکرده اید یا 24 ساعت از تنظیم آنها نگذشته است و دوست ندارید بطور مثال اطلاعات ناحیه کاربری رو به طراح بدید استفاده از لینک پیشفرض پیشگام وب هست که در زمان خرید هاست برای شما ارسال شده و اگر هم نتونستید پیدا کنید میتوانید تیکت بدهید تا به شما داده شود ، پایین هم میتوانید نمونه لینک رو مشاهده کنید.

http://server13.pishgamweb.net:2082

https://server13.pishgamweb.net:2083

بعد از ورود به هاستمون یا همون سی پنل با صحه زیر روبرو میشیم .

از قسمت عنوان ها Metrics را پیدا میکنیم و روی گزینه Bandwidth کلیک میکنیم.

بعد ورود به این قسمت همونطور که در تصویر زیر مشخص هست میتوانید پهنای باند مصرفی را بر اساس ساعت ، روز ، هفته و ماه مشاهده کنیم.

همانطور که مشاهده میکنید در این قسمت اطلاعات مربوط به ماه های گذشته میلادی را مشاهده میکنید.

در نظر داشته باشید که به طور کلی سیپنل پنج سرویس و پروتکل پرمصرف FTP ، SMTP ، IMAP ، HTTP و POP3 را به صورت پیش‌فرض نمایش می‌دهد ، چنانچه قصد دارید تمامی سرویس‌ها را بررسی نمایید بر روی گزینه Total زیر هر ماه کلیک کرده تا تمامی سرویس‌ها برای شما نمایان شوند.

HTTP – ترافیک وب
POP3 – ایمیل هایی که حساب های شما دریافت کرده اند.
IMAP – ایمیل هایی که حساب های شما دریافت کرده اند.
FTP – انتقال پرونده از طریق برنامه های ftp
SMTP – ایمیل هایی که حساب های شما ارسال نموده اند.

در عکس زیر ما یکی از ماه های مبلادی رو انتخاب کردیم و همونطور که مشاهده میکنیم بر اساس روز های ماه میلادی میتوانید مصرف پهنای باند سایتتون را مشاهده کنید.

همونطور که در این گزارش مشاهده میکنید بیشتر مصرف تقریبا 99 درصد آن مربوط به http هست و مقدار کمی مربوط به یکی از ساب دومین ها و ایمیل میباشد.

آموزش کار با Bandwidth در دایرکت ادمین

پس از ورود به صفحه دایرکت ادمین همان طور که در تصویر مشخص شده است می توانید میزان پهنای باند (“Bandwidth”) و میزان فصای مصرفی (“Disk Space”) را به صورت کلی مشاهده نمائید.

جهت مشاهده جزئیات پهنای باند و فضای مصرفی بر روی گزینه “Site Summary / Statistics / Logs” کلیک نمائید.

در صفحه جدید جهت مشاهده جزئیات پهنای باند بر روی گزینه “Details” کلیک نمائید.

در این صفحه می توانید جزئیات میزان مصرف پهنای باند توسط سرویس هایی مانند FTP ، Email، POP و … را در بازه های زمانی ملاحظه نمائید.

جهت مشاهده جزئیات فضای مصرفی بر روی گزینه “Details” کلیک نمائید.

در صفحه جدید می توانید جزئیات میزان مصرف فضای میزبانی را ملاحظه نمائید.

مشاهده فیلم آموزشی از سایت آپارات

برای دانلود فیلم آموزش از قسمت تنظیمات روی گزینه دانلود کلیک کرده و کیفیت مد نظر خود را انتخاب کنید تا فیلم آموزش دانلود گردد.

نکته : هر چقدر که عدد این قسمت بیشتر باشد ، کیفیت فیلم دانلودی بالاتر خواهد بود.

آموزش های متوسطه :

دوستان عزیز آموزش که خدمتتون ارائه کردیم از سری آموزش های ابتدایی پیشگام وب هست و این آموزش جزو آموزش های متوسطه هست که باعث میشه شما بتونید سایتتون رو بهتر از قبل مدیریت کنید.

این آموزش ها به شما کمک میکنه تا به مرور زمان به یک طراح سایت تبدیل بشید و اون رو به عنوان شغل خودتون انتخاب کنید و اگر هم قصد ندارید به عنوان شغل بهش نگاه کنید میتوانید پشتیبانی سایت خودتان را در دست بگیرید

learn from cpanel

Checking Bandwidth Usage in cPanel

Bandwidth usage is the sum of all incoming and outgoing traffic on your hosting account, and includes visitors accessing your website, incoming and outgoing emails and FTP uploads.

Checking a short summary of bandwidth usage:

When you log into your cPanel you will see a short summary of your Bandwidth Usage on the right panel.

cPanel metrics bandwidth

Checking full details of bandwidth usage:

Full details of your Bandwidth Usage can be found by clicking on Bandwidth under Metrics in cPanel.

cPanel bandwidth

The Bandwidth interface displays bandwidth usage information for:

  • The past 24 hours
  • The past week
  • The past year
  • The current month
  • The previous months

The bandwidth usage statistics are separated by protocol:

cPanel bandwidth statistics
  • HTTP – web traffic
  • POP3 – email that your accounts received
  • IMAP – email that your accounts received
  • FTP – file transfers
  • SMTP – emails that your accounts sent

Checking daily bandwidth usage:

You can also view daily bandwidth usage from the Bandwidth interface. Simply click on the link from the monthly summary.

cPanel bandwidth monthly summary

When you click on these links, you will get a more detailed summary on the daily bandwidth usage of that month.

cPanel daily bandwidth summary

Checking hourly bandwidth usage:

You can also view hourly bandwidth usage of any specific date from the Bandwidth interface. Simply click on the date number on the daily bandwidth interface for hourly bandwidth usage for that day. 

cPanel bandwidth access to hourly statistic
cPanel bandwidth hourly statistic
درباره نویسنده
مهندس محمدی
از کودکی علاقه بسیاری به وب سایت داشتم و همیشه آرزو داشتم که یک سایت داشته باشم بعد ها توانستیم با دوستان وب سایت های متفاوتی را راه اندازی کنیم و در برخی از وب سایت ها هم آموزش های متفاوت سایت را ارائه کنیم.

نظرات شما


نُه + = 15