تلفن تماس با پیشگام وب

ثبت و انتقال دامنه

چرا دامنه (دامین) اهمیت دارد؟ 

چرا برای ورود به دنیای وب باید دامنه ای داشته باشید ؟

شاید تعاریفی که تا به امروز برای دامنه شنیده اید مساله را برایتان پیچیده کرده باشد. بگذارید مساله را با مثال ساده ای واضح‎تر کنیم : فرض کنید که گوشی موبایلی خریداری کرده اید ، آیا بدون سیم کارت و شماره کسی می‌تواند با گوشی موبایل شما تماس بگیرد؟ دامنه همان کاری را برای سایت انجام می‌دهد که سیم کارت و شماره آن برای گوشی موبایل شما . همان‎گونه که شماره تلفن همراه شما به دیگران امکان می‌دهد که با شما تماس بگیرند، دامنه نیز به مشتریان شما امکان می‌دهد که مستقیما وب سایت شما را از بین میلیون ها وب سایتی که در دنیا وجود دارد پیدا کرده و آن را مشاهده کنند.

بنابراین وب سایت بدون دامنه معنای چندانی ندارد و شما برای نمایش و معرفی محصولات و خدمات خود باید دامنه ای مناسب انتخاب کرده و آن را به نام خود ثبت یا اصطلاحا register  کنید. توجه داشته باشید که ثبت دامنه اولین گام است. پس از آن، گام های بعدی تهیه هاست و طراحی سایت هستند.

پیشگام وب نماینده رسمی شرکت های معتبر ثبت دامین اینترنتی (Registrar) است. واحد هاستینگ پیشگام وب با بهره‎گیری از نزدیک به دو دهه تجربه در زمینه ثبت دامنه ، همه تلاش خود را در جهت حفاظت از هویت اینترنتی مشتریان و عرضه خدمات ثبت دامنه با کیفیت به آنها معطوف کرده‌است. ما بسته به نام دامنه (دامین) و پسوند مورد درخواست و شرایطی که درنظردارید، ثبت دامنه (دامین) را از طریق شرکت ثبت‌کننده (Registrar) معتبر انجام‌ می‌دهیم.

بنابراین به یاد داشته باشید ثبت دومین که به آن اصطلاحا Domain Registration می‌گویند، کار سختی نیست و تنها کافی است که تصمیم بگیرید تا نامی برای خود در اینترنت خریداری  کنید. با استفاده از سرویس خرید آنلاین پیشگام وب تنها چند دقیقه با خرید دامنه مورد نظر خود فاصله دارید ، موارد دیگر به صورت خودکار انجام خواهند شد.

در مسیر ثبت دامنه یا دومین شما ممکن است که درباره‌ی registry یا registrar به اطلاعات بیشتری احتیاج داشته باشد، تمامی این موارد از طریق تیکت و پیامک به شما اطلاع داده می‌شود و شما به راحتی می‌توانید از طریق پیگیری تیکت های ارسالی از سوی پیشگام وب وضعیت دامنه خود را بررسی نمایید.

پسوندهای جدید دامنه

آیا دامین مورد نظر شما پیش از این توسط دیگران ثبت شده است ؟

این مساله شاید تا چند سال قبل اهمیت داشت، اما این روزها پسوندهای بسیار متنوعی برای ثبت در دسترس هستند. کافی است، برحسب زمینه فعالیت خود ، یک پسوند را انتخاب نمایید. اگر بخواهیم پسوند های جدید را برحسب زمینه فعالیت آنها در گروه های مشخص قرار دهیم، بخشی از گروهها به صورت زیر خواهد بود. اگر برای زمینه فعالیت شما پسوند جدید آمده است، کافیست به فرم خرید دامنه مراجعه کرده و دامنه مورد نظر خود را ثبت کنید.

 • کسب و کار ( co , .company , .shop. , .store. , …)
 • تجارت (ads. , .auction , .trade. ,…)
 • صنایع غذایی (cafe , .coffee, .food, .eat. , ….)
 • بهداشت و سلامت (doctor , .dentist. ,… )
 • رسانه و هنر  (film , .audio. , …)
 • صنعت (car , .build , .auto. ,…)
 • حرفه و شغل (lawyer , .engineer , .florist. , …)
 • آموزشی، پژوهشی ( academy , .courses , .phd. ,…)
 • بهداشت و سلامت (clinic ,.diet , .health , .dental. ,…)
 • منطقه ای و شهری (earth , .city. , …)
 • املاک و مستغلات ( property , builders. , .rent. ,…)
 • ورزشی ( club , .couch , .team. , … )
 •  تکنولوژی و فن‎آوری (click , .chat , .cloud, .app. ,…)

و دامین های دیگری که می توانید از طریق فرم خرید دامنه  انتخاب کنید و خریداری نمایید.

درباره ایرنیک (IRNIC)

پسوند .ir پسوند دامنه های اینترنتی کشورمان است و اگر بخواهید دامنه ای تحت این پسوند ثبت یا تمدید نمایید باید از طریق پژوهشگاه دانشهای بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات) که در محدوده دامنه با نام ایرنیک (IRNIC) شناخته‌می‌شود، اقدام نمایید. مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌ اول کشوری نقطه آی‌ آر (‎.ir) و نقطه ایران (.ایران) متولی ثبت، تمدید، انتقال ، حذف و انجام همه کارهای فنی، اداری، مالی و حقوقی مرتبط با دامنه‌های سطح‌بالای کد کشوری ‎.ir، و دامنه‌های مرتبه دوم آن شامل ‎.ac.ir، ‎.co.ir، ‎.gov.ir، ‎.id.ir، ‎.net.ir، ‎.org.ir، ‎.sch.ir و دامنه سطح‌ بالای کد کشوری بین‌ المللی شده .ایران می‌باشد.پسوند ir با‌توجه‌به ماهیت ایرانی آن، برای وب سایت‌ هایی که می‌خواهند بر ماهیت ایرانی خود تاکید کنند یا فعالیت آنها به کشور ایران محدود می‌ شود ، انتخاب بسیار خوبی‌ است.

دامنه فارسی به دامنه‌های ویژه‌ ای گفته می‌شود که قسمت نام دامنه از حروف معتبر زبان فارسی (به عنوان مثال : ایران سرور .com) تشکیل شده‌است . دامنه فارسی شامل کاراکترهای غیر اسکی بوده و از مجموعه دامین‌های چند زبانه یا دامین‌ های بین المللی (IDN) بشمار می‌آید.

نام‌های دامنه بین المللی (Internationalized Domain Name به اختصارIDN) یا نام‌های دامنه چند زبانه (multilingual Domain Names) به نام‌هایی اشاره می‌کند که کاراکترهایی غیر از انگلیسی را شامل شوند و دامنه فارسی یک نمونه از دامنه‌های بین المللی -چند زبانه- است.

برای ثبت دامنه فارسی می‌توانید از پنل کاربری خود و یا صفحه ثبت دامنه عمومی اقدام نمایید.

امکان ثبت و تمدید دامنه IR بین ساعت ۲۳:۰۰ تا ۰۰:۳۰ بامداد وجود ندارد.
سامانه ثبت دامنه ایرنیک (nic.ir) به دلیل بروزرسانی در این بازه زمانی در دسترس نمیباشد. لذا درخواستهای ثبت شده در این بازه زمانی در روز کاری بعد پیگیری خواهند شد.

کاراکترهای نام دامنه محدودیت‌هایی دارد:

 • کاراکترهای مجازی که می‌تواند در نام دامنه استفاده شود عبارتند از حروف a تا z، ارقام ۰ تا ۹ و خط تیره ( – ).
 • نام دامنه نمی‌تواند با خط تیره ( – ) شروع شود یا خاتمه یابد.
 • نام دامنه باید حداقل از ۳ کاراکتر تشکیل شده‌باشد.

برای ثبت دامنه روی عکس زیر کلیک کنید.

LiveZilla Live Help